En smak av rosett for Follsjøens Emilie
En smak av rosett for Follsjøens Emilie

 

Av de 14 voksne ble det delt ut 5 excellent og 4 ck. Blant hannhundene var det førstemann inn i ringen, nemlig juniorhannen Fagermoas Ivo til Anders Krogvik/Hilde Skar (oppdretter Tore og Oddveig Mæhla) som fikk dagens første excellent. I brukshundklassen stilte Randi Halvorsen og Rune Magnussen sine to unge, nemlig Liatoppens Cyklon (oppdretter Arvid Moe) og J-Tyfon av Kjerringholm (oppdretter Geir Tommy Keiseraas). Begge gutta fikk excellent og ck. Siste "mann" ut var N Dk UCH NV-10 Guri Mallas Oscar til Guri Eggen (også oppdretter). Petter Steen mente Oscar forsvarte sitt championat og delte ut excellent med ck til han også. I hannhundklassen ble rangeringen Oscar, Tyfon og Cyclon. Dermed ble det cert til Tyfon og res.cert til Cyclon ettersom Oscar allerede er NUCH.
I tispeklassen ble det kun delt ut én excellent, og dette var i brukshundklassen til fjorårets BIR-vinner Follsjøens Emilie til Eldri Kjørren (oppdretter Rune Tyvold). Mille fikk også ck og dermed cert, og ble beste tispe. I BIR/BIM var det Oscar som gikk seirende av.

 

Fuglehundklubbenes fellesutstilling i Osloområdet arrangeres hvert år, og tradisjonelt sett er det høyt påmeldingstall hos de fleste raser. Irsksetteren har imidlertid skilt seg noe ut med lavere påmelding enn mange av de andre rasene. Totalt var det i år påmeldt i underkant av 300 fuglehunderhunder, av disse 14 voksne irsk settere og 8 valper (bare KV hadde like mange valper påmeldt). Dessverre hadde vi ingen rød/hvite i år.
Værmessig hadde vi i år en utfordring med svært lav temperatur og sludd fra morgenen, det skulle imidlertid vise seg at værgudene hadde bedre planer utover dagen og solen meldte sin ankomst etter hvert. I år var det Petter Steen som hadde fått i oppdrag å dømme irsk setter, mens Anne Laski holdt stødig kurs som ringsekretær. Først var det valpenes tur, og Petter Steen uttrykte stor tilfredshet over nivået på valpene. Det var til slutt Red Dubliner BAO Theo til Fred Aasand (oppdretter Eldri Kjørren) som trakk det lengste strået og ble BIR. BIM valp ble Theos søster, Red Dubliner BAO Tia Maria til Tone Eriksen.
 
Oscar ble forrige gang han var på fellesutstillingen (i 2010) BIS 2, så nå var det 100% fokus som gjaldt! Først var det Petter Steen som skulle kåre årets vakreste jaktpremierte hund. På tredje plass kom korthåret weimaraner Hella's Roy til Eva Pedersen, nummer to ble Rypekullet's Lara til Arthur Rønnestad og seieren ble rød, Oscar på topp i år! Best in Show ble dømt av Irene Krokstad. Hun plukket med seg fire hunder, og satte strihåret vorsteh Hella's Uriah Heep til Line Pedersen som nummer fire, wemaraner korthåret Hella's Roy som nummer tre, braque du borbonnaise Karamain Satyr av Gyldenskov til Maiken og Kristian Vatne på andre plass og for andre gang denne dagen, Guri Mallas Oscar på topp! I BIS valp fikk Theo en flott fjerdeplass. Han merket nok dagen, og syntes det var mer interessant å ta stand på rypa pappa Oscar hadde vunnet enn å løpe rundt i ring!
Alt i alt en flott dag sett med røde øyne, og antall påmeldte gjenspeilet tydeligvis ikke kvaliteten på irsksetterne selv om vi til neste år håper og tror vi også kan matche de andre rasenes påmeldingstakk og ikke minst ønsker vi oss mange rød/hvite i ringen i 2013.